1. ANASAYFA
 2. HABERLER
  1. PLAST AVRASYA 2015, Tüyap, İstanbul
  2. PLAST AVRASYA 2014, Tüyap, İstanbul
  3. PLAST AVRASYA 2013, Tüyap, İstanbul
  4. PLAST AVRASYA 2011, Tüyap, İstanbul
  5. HIGHTEX 2012, Tüyap, İstanbul
  6. PLAST AVRASYA 2012, Tüyap, İstanbul
 3. ÜRÜNLERİMİZ
  1. Teknik Tekstil Kesim ve Kaynak Sist.
   1. SMRE Ürünleri
  2. Ultrasonik Metal Kaynak Makinaları
   1. Tech-Sonic Ürünleri
  3. Ultrasonik Plastik Kaynak Makinaları
   1. Dijital (SNKW-P1)
   2. Analog (SN-20xx-N)
   3. Güç Kaynağı (SNK20-20A)
  4. Ultrasonik Horn
   1. Ultrasonik Plastik Kaynak Hornları
   2. Ultrasonik Gıda Kesim Hornları
   3. Ultrasonik Dikiş Tamburları
  5. Ultrasonik Dikiş Makinaları
   1. ST-20xx-N
  6. Ultrasonik Gıda Kesim Sistemi
   1. SNK20-FC1
  7. Ultrasonik Frekans Ölçü Aleti
   1. SNK-MU-20
 4. HİZMETLERİMİZ
  1. Fason Kaynak
  2. Servis ve Bakım
 5. KURUMSAL
  1. Vizyonumuz & Misyonumuz
  2. Hakkımızda
 6. MAKALELER
  1. Endüstri 4.0 ve Ultrasonik Otomasyon
  2. Endüstri 4.0 için Akıllı Ultrasonik Sistemler
  3. Ultrasonik Astar Kesim
  4. Ultrasonik Horn Çatlama Sebepleri
  5. Ultrasonik Kaynak Sisteminin Avantajları
  6. Ultrasonik Metal Kaynak Teknolojileri
  7. Ultrasonik Metal Kaynağın Avantajları
  8. Ultrasonik Tüp Kaynak
  9. Üretim Hızı için Ultrasonik Kaynak
  10. Ultrasonik Plastik Kaynak Teknolojisi
  11. Ultrasonik Gıda Kesim Teknolojisi
 7. VİDEOLAR
  1. Ultrasonik Ambalaj Sektörü Uygulamaları
  2. Ultrasonik Plastik Kaynak Uyg.
  3. Ultrasonik Gıda Kesim Uygulamaları
  4. Ultrasonik Tekstil Uygulamaları
 8. SERTİFİKALAR
 9. REFERANSLAR
 10. İLETİŞİM


 

MAKALELER / Ultrasonik Astar Kesim

ULTRASONİK ASTAR KESİM UYGULAMASI

 

Tekstil sektöründe polyester esaslı kumaş ve teknik tekstillerin dilimlenmesi için Ultrasonik teknolojisinden faydalanılmaktadır. Ultrasonik dilimleme ya da Ultrasonik kenar kesim uygulaması, kesim yapılan yerde herhangi bir tiftiklenme ya da kumaş saçaklanması istenmeyen durumlarda tercih edilmektedir. Polyester esaslı kumaşlarda, makas ya da benzeri bıçak kesimlerinde, kesim noktalarından küçük iplikler çıkar ve üretim esnasında bu iplikler kumaşın takılmasına sebep olur. Ultrasonik dilimleme ya da Ultrasonik kesim, hız isteyen uygulamalarda kumaş kalınlığına bağlı olarak seçilecektir.

Ultrasonik astar kesim Ultrasonik kesim sistemini oluşturan parçaların başında horn gelmektedir. Özel yuvarlak bir Ultrasonik horn olup, çelik bıçak altında sürekli olarak çalışmaktadır. Ultrasonik horna enerjisini veren ise Ultrasonik güç kaynağı diğer bir ismiyle jeneratördür.

Ultrasonik kesim sistem tasarımı, Sonikel Ultrasonik Ar-Ge ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir. Kesim sistemi, üretildikten sonra frekans ve genlik ölçümleri yapılarak iterasyon metoduyla, Ultrasonik optimum çalışma frekansına getirilmektedir. Ultrasonik astar kesim uygulaması için, Sonikel Ultrasonik 20kHz- 1500 Watt bir Ultrasonik güç kaynağı kullanmaktadır. SNKA-2020 ya da SNKA-2015 modelleri benzer uygulamalar için kullanılabilir. Ultrasonik güç kaynağı bir PLC ile makine üzerinde kontrol edilmektedir. PLC ile Normalde açık kontak, Ultrasonik güç kaynağının sensör girişine bağlanmakta ve Ultrasonik aktifleştirilmek istendiğinde kontak kapatılmaktadır.

Ultrasonik güç kaynağının ön panelinde bulunan ampermetre ile çekilen güç hakkında bilgi sahibi olunabilir. Ultrasonik kesim hornu, çelikten üretilmektedir. Özel yuvarlak bir Ultrasonik horn olup, çelik bıçak altında sürekli olarak çalışmaktadır. Ultrasonik horn, Ultrasonik kristalin «booster» denen yine çelikten üretilen kısmına takılmaktadır. Ultrasonik horn tasarımı, Sonikel Ultrasonik Ar-Ge ekibi tarafından tasarlanıp üretilmektedir. Horn, üretildikten sonra frekans ve genlik ölçümleri yapılarak iterasyon metoduyla, Ultrasonik çalışma frekansına getirilmektedir. Ultrasonik kesim sistemi, non-stop olarak tabir edilen sürekli modda çalışacaktır. Ultrasonik çelik horn ile, bıçak arasında sürekli olarak temas olacak bu da ortaya bir ısı çıkmasına neden olacaktır. Ultrasonik horn, oluşan ısıyı booster üzerinden Ultrasonik kristale taşıyacaktır. Sonikel Ultrasonik, kesim sistemi tasarımı yaparken, oluşan bu ısıyı en aza indirgeyecek şekilde soğutma üniteleri eklemektedir. Bazı uygulamalarda basınçlı havayı kısıcılardan geçirmek suretiyle bazı uygulamalarda ise fan kullanarak Ultrasonik ekipmanların ısıl kararlılığını temin etmektedir. Ultrasonik kristal ve Ultrasonik horn için, üfleme fanları ile soğutma işlemi yapılmaktadır. Özellikle yaz aylarında Ultrasonik horn, kristal ve Ultrasonik güç kaynağı normalin üstünde sıcaklıklarda çalışmak zorunda kalabilirler. Yüksek sıcaklıklarda da aynı kesim kalitesini sağlamak için hem Ultrasonik güç kaynağının hem de Ultrasonik ekipmanın ısıl kararlılığının sağlanması gerekmektedir. Tekstil fabrikalarında, makine duruşlarını en aza indirmek ve toplam verimin yüksek olması için bu tüp ayrıntılar çok önemlidir. Sonikel Ultrasonik, alüminyum, çelik ve titanyum horn tasarımı ve üretimi yapmaktadır. Sonikel’de üretim süreçlerinde ISO 9001:2008 standartları kullanılmakta olup ilgili CE Direktiflerine uygun ekipmanlar üretilmektedir. İlgili uygulamalar için www.ultrasonikvideo.com 

http://www.ultrasonikvideo.com

SONİKEL ULTRASONİK ELEKTRONİK ve OTOMASYON SAN. TİC. LTD. ŞTİ.