1. ANASAYFA
 2. HABERLER
  1. PLAST AVRASYA 2015, Tüyap, İstanbul
  2. PLAST AVRASYA 2014, Tüyap, İstanbul
  3. PLAST AVRASYA 2013, Tüyap, İstanbul
  4. PLAST AVRASYA 2011, Tüyap, İstanbul
  5. HIGHTEX 2012, Tüyap, İstanbul
  6. PLAST AVRASYA 2012, Tüyap, İstanbul
 3. ÜRÜNLERİMİZ
  1. Teknik Tekstil Kesim ve Kaynak Sist.
   1. SMRE Ürünleri
  2. Ultrasonik Metal Kaynak Makinaları
   1. Tech-Sonic Ürünleri
  3. Ultrasonik Plastik Kaynak Makinaları
   1. Dijital (SNKW-P1)
   2. Analog (SN-20xx-N)
   3. Güç Kaynağı (SNK20-20A)
  4. Ultrasonik Horn
   1. Ultrasonik Plastik Kaynak Hornları
   2. Ultrasonik Gıda Kesim Hornları
   3. Ultrasonik Dikiş Tamburları
  5. Ultrasonik Dikiş Makinaları
   1. ST-20xx-N
  6. Ultrasonik Gıda Kesim Sistemi
   1. SNK20-FC1
  7. Ultrasonik Frekans Ölçü Aleti
   1. SNK-MU-20
 4. HİZMETLERİMİZ
  1. Fason Kaynak
  2. Servis ve Bakım
 5. KURUMSAL
  1. Vizyonumuz & Misyonumuz
  2. Hakkımızda
 6. MAKALELER
  1. Endüstri 4.0 ve Ultrasonik Otomasyon
  2. Endüstri 4.0 için Akıllı Ultrasonik Sistemler
  3. Ultrasonik Astar Kesim
  4. Ultrasonik Horn Çatlama Sebepleri
  5. Ultrasonik Kaynak Sisteminin Avantajları
  6. Ultrasonik Metal Kaynak Teknolojileri
  7. Ultrasonik Metal Kaynağın Avantajları
  8. Ultrasonik Tüp Kaynak
  9. Üretim Hızı için Ultrasonik Kaynak
  10. Ultrasonik Plastik Kaynak Teknolojisi
  11. Ultrasonik Gıda Kesim Teknolojisi
 7. VİDEOLAR
  1. Ultrasonik Ambalaj Sektörü Uygulamaları
  2. Ultrasonik Plastik Kaynak Uyg.
  3. Ultrasonik Gıda Kesim Uygulamaları
  4. Ultrasonik Tekstil Uygulamaları
 8. SERTİFİKALAR
 9. REFERANSLAR
 10. İLETİŞİM


 

MAKALELER / Ultrasonik Tüp Kaynak

ULTRASONİK TÜP KAYNAK UYGULAMASI

Diş macunu tüplerinin dışı pp hammadde ancak içinde ise alüminyum bir katman vardır. O nedenle klasik rezistans yöntemiyle kaynak yapmak çok uygun değildir. Onun yerine Ultrasonik kaynak teknolojisi kullanılır. PE ve PP hammaddeden üretilen kozmetik plastik tüplerin kapatılmasında da aynı şekilde Ultrasonik kaynak yöntemi tercih edilmektedir. Ultrasonik kaynak kullanarak tüp kapatmanın en büyük avantajı süre ve estetik görüntüsüdür. Ayrıca Ultrasonik, bir soğuk kaynak olduğundan ürün üzerinde kararma ve deformasyon oluşmaz. Sonikel Ultrasonik, tüp kaynak için gerekli Ultrasonik horn, alt tarih fikstürü ve Ultrasonik güç kaynağını tasarlayıp üretmektedir. Ultrasonik kaynak sistemini oluşturan parçaların başında horn gelmektedir. Özel figürlü ve titanyum bir Ultrasonik horn olup, pp, pe veya kozmetik tüplerini kaynatacak şekilde çalışmaktadır.

Ultrasonik horna enerjisini veren ise Ultrasonik güç kaynağı diğer bir ismiyle jeneratördür. Ultrasonik kaynak sistem tasarımı, Sonikel Ultrasonik Ar-Ge ekibi tarafından gerçekleştirilmektedir. Ultrasonik Kaynak sistemi, üretildikten sonra frekans ve genlik ölçümleri yapılarak iterasyon metoduyla, Ultrasonik optimum çalışma frekansına getirilmektedir. Ultrasonik tüp kaynak uygulaması için, Sonikel Ultrasonik 20kHz- 1500 Watt bir Ultrasonik güç kaynağı kullanmaktadır. SNKA-2020 ya da SNKA-2015 modelleri benzer uygulamalar için kullanılabilir.

Ultrasonik güç kaynağı bir PLC ile makine üzerinde kontrol edilmektedir. PLC ile Normalde açık kontak, Ultrasonik güç kaynağının sensör girişine bağlanmakta ve Ultrasonik aktifleştirilmek istedindiğin kontak kapatılmaktadır. Ultrasonik güç kaynağının ön panelinde bulunan ampermetre ile çekilen güç hakkında bilgi sahibi olunabilir. Ultrasonik güç kaynağının önünde ikaz ledleri bulunmaktadır. Ultrasonik kaynak hornu, alüminyum ya da titanyumdan üretilmektedir. Özel desenli bir Ultrasonik horn olup,  tarih yazılı alt fikstürle çalışmaktadır. Ultrasonik horn, Ultrasonik kristalin «booster» denen yine çelikten üretilen kısmına takılmaktadır.

Ultrasonik kaynak horn tasarımı, Sonikel Ultrasonik Ar-Ge ekibi tarafından tasarlanıp üretilmektedir. Alüminyum ya da titanyum Horn, üretildikten sonra frekans ve genlik ölçümleri yapılarak iterasyon metoduyla, Ultrasonik çalışma frekansına getirilmektedir. Ultrasonik kaynak sistemi, 7/24 olarak tabir edilen 7 gün 24 saat sürekli modda çalışacaktır. Ultrasonik kaynak hornu ile, tüp arasında sürekli olarak temas olacak bu da ortaya bir ısı çıkmasına neden olacaktır. Ultrasonik kaynak hornu, oluşan ısıyı booster üzerinden Ultrasonik kristale taşıyacaktır.

Sonikel Ultrasonik, kaynak sistemi tasarımı yaparken, oluşan bu ısıyı en aza indirgeyecek şekilde soğutma üniteleri eklemektedir. Bazı uygulamalarda basınçlı havayı kısıcılardan geçirmek suretiyle bazı uygulamalarda ise fan kullanarak Ultrasonik ekipmanların ısıl kararlılığını temin etmektedir.  Ultrasonik kristal ve Ultrasonik horn için, üfleme fanları ile soğutma işlemi yapılmaktadır. Özellikle yaz aylarında Ultrasonik horn, kristal ve Ultrasonik güç kaynağı normalin üstünde sıcaklıklarda çalışmak zorunda kalabilirler.

Yüksek sıcaklıklarda da aynı kaynak kalitesini sağlamak için hem Ultrasonik güç kaynağının hem de Ultrasonik ekipmanın ısıl kararlılığının sağlanması gerekmektedir.

Kozmetik ve diş macunu fabrikalarında, makine duruşlarını en aza indirmek ve toplam verimin yüksek olması için bu tüp ayrıntılar çok önemlidir. Sonikel Ultrasonik Elektronik ve Otomasyon San. Tic. Ltd., ‘Yerli Üretici’ olma gayesiyle plastik sektöründe 20 yıl deneyimli bir mühendis grup tarafından kurulmuştur.  Ultrasonik güç kaynağı, horn tasarımı ve Ultrasonik ekipmanları kullanarak makine ve otomasyon çözümleri geliştirmektedir. Müşteriye özel Ultrasonik otomasyon çözümleri sunması, Sonikel Ultrasonik’i sektörde kısa sürede bilinir hale getirmiştir.  Plastik, ambalaj ve paketleme sektörünün en büyük firmalarıyla çalışır hale gelmiştir. İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan ve Mısır’da bayileri bulunmaktadır.

http://www.ultrasonicwelding.eu

SONİKEL ULTRASONİK ELEKTRONİK ve OTOMASYON SAN. TİC. LTD. ŞTİ.